Periyodik Kontrol Ve Muayene Hizmetlerimiz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yürütmesinde olan 25.04.2013 Tarih ve 28628 Sayılı İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nin amacı işyerlerinde kullanılan iş ekipmanlarının sağlık ve güvenlik çerçevesinde uyulması gereken asgari şartları belirlemektir.

Yönetmeliğe göre İş Ekipmanlarının periyodik muayeneleri, Ulusal ve Uluslararası standartlarda belirtilen kriterlerde ve aralıklarda, üretici verileri, fen ve teknik gereklilikler dikkate alınarak yapılmalıdır.

İş Ekipmanları Nedir? Periyodik Kontroller Neden Yapılır?

En genel anlamda iş ekipmanı; bir işin yapılmasından kullanılan herhangi bir makine, alet, tesis, yada tesisattır. İş ekipmanları; 25.04.2013 tarihinde yayınlanan İş Ekipmanlarının kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği gereği, hizmet talep eden kuruluşun yaptırmış olduğu risk değerlendirmesindeki muayene periyotlarına göre, yönetmelikte belirlenmiş azami süreleri de aşamayacak şekilde muayene edilmelidir.

Periyodik kontroller etkin bir koruyucu mühendislik hizmeti olduğu gibi işçi ve güvenliği açısından da oldukça önem arz etmektedir.

İş ekipmanları muayene edilirken yönetmelikte belirtilen standartlar ve temel gereklilikler esas alınır. Muayene edilen ekipmanların durumu iş yerinde sağlık ve güvenlik tedbirleri açısından bir rehber niteliği taşır. Bu rehber ile tespit edilen bulguların giderilmesi işletmelerdeki iş kazalarının önlenmesi ve ekipmanların sorunsuz çalışması ile işletmede üretim kaybı yaşanmasının önüne geçilecektir. Kısacası T.C. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yürütmesinde olan bu yönetmelik hem işçiyi hemde iş vereni koruma altına alan yönetmeliktir.

Periyodik Muayene Hizmetlerimiz;
• BASINÇLI KAPLAR
• KALDIRMA İLETME EKİPMANLARI
• ELEKTRİKSEL ÖLÇÜMLER
• ASANSÖRLER
• İŞ MAKİNALARI VE TEZGAHLAR
• TESİSATLAR

[everest_form id=”592″]