*Özgür’ce Danışmanlık olarak sizi biraz tanıyabilir miyiz?

ÖzgürCE Danışmanlık ve Eğitim  Ltd. Şti. 2018 yılında Özgür AGİN tarafından kuruldu.Uzun yıllar özel sektörde çok uluslu firmaların satış ve pazarlama departmanlarında edindiği bilgi, birikim ve tecrübeyi en büyük öz kaynağı olarak değerlendiren ÖzgürCE Danışmanlık ve Eğitim kurucusu Özgür AGİN ÖzgürCE’ yi kısaca şöyle özetliyor.

Çalışma hayatının ihtiyacı olan her türlü kişisel ve kurumsal  eğitim ihtiyacına terzi işi özel eğitimlerle çözümler üretiyoruz.

Mesleki yeterlilik belgelendirme hizmetleri ve iSG mevzuatlarının gerektirdiği eğitimler, temel ilk yardım eğitimi, periyodik kontrol ve muayenelerle ilgili çözüm ortakları ile birlikte hızlı, güvenilir ve sonuç odaklı çalışmalar sergiliyoruz.

MEB onaylı mesleki eğitim belgelendirme süreçleri, çözüm ortaklarımız olan 7 farklı YBK ‘lar (Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları )sayesinde 96 meslekte zorunluluğu devam eden mesleki yeterlilik belgelendirme süreçlerine danışmanlık yapıyoruz.

Gebze’ de hizmet veren bir firmama olmamıza rağmen Türkiye’ nin dört bir yanına hizmet veriyoruz. Gebze’ de ki merkez ofisimizin yanı sıra Darıca , İstanbul Ümraniye, Seyrantepe, Ankara ve Kars ‘ ta bulunan sınav merkezlerimizle çalışanlara mesleklerini belgelendirmeleri için hizmet veriyoruz. 

* Neden sizi tercih etmeliler?

ÖzgürCE Danışmanlık ve Eğitim Ltd. Şti.olarak ; müşteri ve çalışan memnuniyetini her şeyden üstün tutan, tedarikçi ve çözüm ortakları ile birlikte büyüyen bir danışmanlık şirketi olmayı hedefliyoruz.

Faaliyet gösterdiğimiz alanlarda müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda çözüm odaklı davranarak en hızlı ve kaliteli hizmeti sunmak, sürekli ve sürdürülebilir başarı sağlamak için iş süreçlerimizi ve kendimizi geliştirmek, sunduğumuz hizmetlerin çeşitliliğini arttırarak müşterilerimize katmadeğer ve fayda sağladığımız için bizleri tercih etmeliler.

Özetle; firmamızın temel değerleri olan;

Müşteri Memnuniyetini ön planda tutan çalışma anlayışımız,

Sosyal sorumluluk​ projelerinde yer alarak yarattığımız katma değerlerle gönülleri hedefleyen çalışmalarımız,

Analitik bakış açımızla müşterilerimize sunduğumuz  çözümlerle yarattığımız katma değerlerden dolayı,

Dürüstlük bilinci ve çözüm odaklı yaklaşımlarımız ile yüksek kalitede hizmetler sunarak, müşterilerimizin taleplerine hızlı, güvenilir ve sonuç odaklı hizmetler sunduğumuz için bizleri tercih etmeliler.

*ÖzgürCE Danışmanlık ve Eğitim olarak hedefleriniz nelerdir ?

Özellikle Gebze ve çevresinde çalışma hayatında ihtiyaç duyulan  MESLEKİ EĞİTİM ve KİŞİSEL GELİŞİM ile ilgili konularda akla gelen ve çözüm bulmak için danışılan ilk firma olmak.

Sahip olduğumuz bilgi, tecrübe ve yetkinliklerimiz ile çalışma hayatındaki etkinliğimizi arttırarak, farklı alanlarda yapacağımız danışmanlık hizmetlerimizle müşterilerimize, çalışanlarımıza, topluma ve çevreye kattığımız değeri sürekli ve belirgin bir biçimde artırmaktır.

*Mesleki yeterlilik  belgesi almak için nasıl bir süreç izleniyor?

Mesleki yeterlilik belgesi almak için dört farklı yol izlenebiliyor.

Bireysel başvurularda belge almak isteyen çalışanları YBK’ larına kimlik ile başvurmaları ve  belge alınmak istenen meslek ile ilgili sınav ücretinin yatırıldığının dekontla ibraz etmeleri gerekiyor.

İşveren aracılığyla on ve daha fazla çalışan için tek nokta ödeme metoduyla başvuru yapılabilir.İlgili işletmenin bünyesinde SGK’ lı olarak çalıştığının ispatlanması gerekmektedir.

MYK’ nın onayladığı sosyal sorumluluk esaslı projelerde dernekler, kendilerine üye olan çalışanlar ya da işverenlere bağlı sigortalı çalışanların sınav ücretlerini ödeyerek, mesleklerini belgelendirmelerini sağlayabilirler.

MYK’ nın onayladığı sosyal sorumluluk esaslı projelerde üretici firmalar, ürettikleri ürünlerin ana ürün olarak kullanıldığı mesleklerle ilgili çalışanların sınav ücretlerini ödeyerek, mesleklerini belgelendirmelerini sağlayabilirler.

Dolayısıyla mesleklerini belgelendirmek isteyen çalışanlar ya da çalışanlarına belge aldırmak isteyen işverenler ve temsilcileri tüm bu süreçlerle ilgili detaylar için ücretsiz hizmetlerimiz için ÖzgürCE danışabilirler.

*Alınan eğitimlerle ilgili Devlet Teşviki var mı? Varsa nelerdir?

Mesleki yeterlilik belgesi ile ilgili iki farklı teşvik söz konusu.Birincisi; çalışanların yatırmış olduğu sınav ücretlerinin kendilerine iadesi ile ilgili 31 Aralık 2019 tarihinde sona erecek olan sınav ücretlerinin iadesi ile ilgili teşvik.

Bir diğeri teşvik ise; 13.02.2011 tarihli ve 6111 sayılı Kanun kapsamında teşvikten yararlanma şartlarını taşıyan, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi kişilerin sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarı 54 aya kadar İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanabilmektedir.

*Devlet Teşvikinden engelli olmamak için nelere dikkat etmeli?

Teşvik kapsamında olan mesleklerle ilgili verilmiş olan üç sınav hakkında sınav sürecini başarılı ile tamamlamak gerekir.

Sınava girecek olan çalışanın devlet teşviğinden faydalanabilmesi için T.C. vatandaşı olması  gerekir.

18 yaşından küçük olan çalışanların mesleki yeterlilik sınavlarına girebilmesi ve devlet teşviğinden faydalanabilmesi için velisinin imzalı iznine ihtiyaç vardır.

*Sınava girmek için herhangi bir yaş haddi veya mezuniyet zorunluluğu var mı?

Bireysel başvurular için 18 yaşını doldurmuş olması yeterlidir.18 yaşın altında olan çalışanlar için velisinin yazal iznine ihtiyaç bulunmaktadır.

Mezuniyet zorunluluğu genel olarak aranmamaktadır.Yazılı sınav sürecini başarı ile tamamlamaları için okur yazar olmaları yeterlidir.

Ancak ; özellikle ikinci el oto alım satım işi ile iştigal eden galerici esnaflarını ilgilendiren önemli konu var.  31 Aralık 2019 tarihinden sonra lise mezunu olma şartı getirilmektedir. Bu yüzden lise mezunu olmayan galerici esnaflarının 31 Aralık 2019 tarihine kadar MYK sınavlarına girerek mesleki yeterlilik belgelendirme süreçlerini tamamlamaları gerekmektedir.

*Bakanlıkça yayınlanan tebliğde yer alan mesleklerde MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından yapılan sınavların sınav ve belgelendirme ücretleri tarifede yer alan limitin üstünde olması halinde bu farkın adaylar tarafından mı karşılanması gerekiyor?

Evet, MYK kurumu tarafından belirlenen ücret tarifesinin üstünde kalan kısmını sınava girecek olan çalışanların ödemesi gerekiyor.

*Tüzel kişilerde şirket ortaklarının hepsinin aynı belgeyi alma zorunluluğu var mı? Yoksa temsilen bir firma yetkilisinin belge alması yeterli mi?

Belge kişiye özel olduğu için ilgili meslek grubunda ki herkesin sınava girerek belgesini alması gerekir.

*Zorunlu olan mesleki eğitim belgelerini almayan kurum ve kuruluşlar için hangi cezai yaptırımlar uygulanıyor?

Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan işçilerin, söz konusu mesleklerde çalıştıran işveren veya işveren vekillerine, Çalışma ve İş Kurumu’nun ilgili il müdürlükleri tarafından her bir çalışan işçi için 627,00 TL idari para cezası uygulanacaktır.  

*Alınan belgelerin geçerlilik süresi nedir? Kaç yılda bir yenilenmesi gerekir?

Genel olarak belgelerin geçerlilik süresi 5 (beş ) yıldır. Ancak bazı mesleklerde 3 (üç ) yılda olabiliyor.

*Bu sektörde en çok yapılan hatalar ve bilinen yanlışlar nelerdir?

MEB belgelendirme sürecine dahil olup alınan MEB sertifikası ile MYK belgesi karıştırılabiliyor.MYK tarafından teşvik kapsamına alınan ve zorunlu olan 143 meslekte MEB belgesi olsa bile MYK sınavına girilmesi gerekmektedir.

Meslek lisesi, meslek yüksek okulu veya üniversite mezunu olanlar, mezun oldukları alanda çalışıyorlarsa belge alma zorunlulukları yoktur. Ancak çalışan ve işveren teşviklerinden faydalanmak için MYK belgesi alınmasını öneriyoruz.

Teşvik ve zorunluluk kapsamında olmayan ancak MYK belgesi alınması gereken meslekler var mıdır?

Evet var. Özellikle yayımlanan yönetmelikler doğrultusunda belge alınması gereken meslekleri sıralayacak olursak ;

 İkinci el oto alım satım işi ile uğraşan galerici esnaflarının muhakkak 31 Aralık 2019 tarihine kadar Motorlu Kara Taşıtları Satış Sorumlusu mesleki yeterlilik sınavına girmeleri gerekmektedir.

Gayrimenkul ve taşınmaz ticareti ile iştigal eden emlakçıların Sorumlu Emlak Danışmanı mesleki yeterlilik sınavına katılmaları gerekmektedir.

Diğer yandan Okul öncesi eğitim ve zorunlu eğitim kapsamında bulunan öğrenciler ile kreş, gündüz bakımevleri ve çocuk kulüplerine devam eden çocukların taşıma faaliyetlerinin düzenli ve güvenli hale getirilmesi amacıyla hazırlanan Okul Servis Araçları Yönetmeliği 25.10.2017 tarihli ve 30221 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Buna göre 03.09.2020 tarihinden itibaren okul servis araçlarını kullanan şoförlerin MYK mesleki yeterlilik belgesine sahip olması zorunlu hale getirilmiştir.

Bu yüzden okul taşıtı kullanan Servis Aracı Şöförlerinin de 03.09.2020 tarihinden önce ( 2020 – 2021 eğitim öğretim yılı için ) mesleki yeterlilik belgesi sınavına girerek MYK belgelendirme süreçlerini tamamlamaları gerekmektedir.

*Özgür’ce Danışmanlık ve Eğitim olarak YBK değilsiniz ? MYK belgelendirmelerinde nasıl hizmet veriyorsunuz ?

ÖzgürCE Danışmanlık ve Eğitim olarak 7 farklı YBK ile çözüm ortağı olarak çalışmaktayız.Böylelikle teşvik ve zorunluluk kapsamında olan mesleklerin yanı sıra yönetmeliklerle zorunluluk getirilen mesleklerde dahil olmak üzere 96 meslekte sınav yapılmasına danışmanlık hizmeti vererek, çalışanların mesleklerini belgelendirmelerine katkı sağlıyoruz.

Danışmanlık verdiğimiz müşterilerimizin memnuniyetine odaklı çalışmalarımız, çözüm ortağımız olan YBK’larımızın hızlı bir şekilde tamamlanan sınav süreçleri, referanslarımız sayesinde hızla gelişen hizmet çeşitliliğimizle kurumlara ve bireylere başarılı bir şekilde hizmet vermeye çalışıyoruz.

*ÖzgürCE Danışmanlık ve Eğitim olarak mesleki yeterlilik belgelendirme dışında hizmet verdiğiniz başka iş alanları var mıdır ?

Evet , mesleki yeterlilik eğitim ve belgelendirme hizmetlerimiz dışında çalışma hayatına yönelik yaptığımız işlerimizi aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Temel İlkyardım eğitimleri
  • İnsanları tanıma ve kurum içi etkili, başarılı ilişki yönetimi
  • Saha satış ve pazarlama ekiplerine yönelik eğitimlerimiz
  • Satış yönetimi ve koçluğu
  • Mülakat teknikleri
  • Finansal yatırım danışmanlığı
  • Marka patent tasarım danışmanlığı
  • Hibe projeleri danışmanlığı
  • İthalat/İhracat izinleri danışmanlığı
  • Yönetim & üretimde verimlilik esaslı proses geliştirme (ACON)